Televize v dětském pokoji

Proč se nedoporučuje televize v dětském pokoji?

Studie odhalují, že televize v dětském pokoji má za následek zvýšenou pravděpodobnost, že se děti budou vyhýbat ovoci a zelenině a budou dávat přednost nezdravým pamlskům. Odborníci z Velké Británie prozkoumali přes 500 dětí ve věku kolem 12 let. Zjistili, že děti, které se dívají na televizi 2 hodiny denně, se pravděpodobně vyhýbají zelenině. Vědci dále objevili, že třetina těchto dětí byla více nakloněna nezdravým a tučným jídlům. 

Televize v dětském pokoji a krutá realita

Dvě třetiny mladých lidí uvádějí, že nejedí dostatek zeleniny a stráví u televize více než dvě hodiny za den. 

Výzkumníci našli v kombinaci obou špatných zvyklostí (přemíra sledování obrazovky a pojídání nezdravých jídel) opravdovou hrozbu nejen pro děti. Řeč je samozřejmě o obezitě. Zatímco většina dospělých dokáže obezitu identifikovat, děti se domnívají, že mají vypouklé linie a jejich proporcím nevěnují pozornost.  

Bez ohledu na to, kde se tyto studie konaly, podobný trend se drží již nějakou dobu i v naší zemi. 

Co může být opravdovou příčinou?

Také znáte ten pocit, když jde v televizi poutavá reklama na nezdravé potraviny? Neříkejte, že byste si nedali? To samé ale prožívají i děti. 

Odborníci jsou přesvědčeni, že množství reklam s nezdravými potravinami svádí děti ke špatnému stravovacímu návyku a spotřebují tak mnohem více kalorií. 

Proto nové studie podporují výzvy aktivistů, aby měly děti čas před obrazovkou omezený. 

Jednoduchá změna, jako je snížení dostupnosti nezdravých občerstvení, je jednou z cest, jak stravování mladých lidí zlepšit. Další cestou je vypnutí televize během rodinného stravování, v ideálním případě během stravování jako takového. 

Změňte své návyky vy a změní je i děti!

Výsledky průzkumů naznačují, že jedí-li rodiče zdravou stravu a sledují televizi v omezeném množství, jejich děti budou jíst zdravěji, protože od nich tyto návyky odkoukají.