Podle čeho vybrat vhodnou matraci?

Ať už jste si byt koupili či jen pronajali, velice důležitou věcí ve vašem bydlení je výběr matrace. Díky ní totiž můžete prožít kvalitní spánek a bolavá záda pro vás budou tabu. Nevyplácí se tedy kupovat matraci nejlevnější. Většinou je to na úkor kvality, ostatně jako u čehokoliv jiného. Pojďme se podívat, jaké druhy jsou na trhu k dostání a podle čeho vybrat vhodnou matraci.

Pružinové matrace  

  

Jeden z nejdéle používaných druhů matrací v domácnostech. Pružinové matrace jsou stále nejvzdušnější na trhu. Můžete vybrat z různých materiálů a povrchových úprav. Ohlídejte si, aby separační vrstva byla kvalitní, nedochází pak k protlačení pružin skrz tuto vrstvu.

Pružinové matrace jsou vhodné pro všechny věkové kategorie a pokud vyberete kvalitní matraci s větším počtem pružin, pak jsou tyto matrace vhodné i pro lidi s větší hmotností.

Některé pružinové matrace mají pouze tenkou vrstvu pěny na ložné ploše, která se velmi rychle proleží a pružiny jsou potom „cítit“ a mohou tlačit.

Tuto matraci pořídíte od 1 441 Kč. 

Přejít do obchodu

Taštičkové matrace 

  

Také tyto matrace mají uvnitř pružiny. Ale na rozdíl od běžných pružinových matrací jsou pružiny pokryty polyuretanovou pěnou (nižší cena, ale menší trvanlivost) nebo latexem (vyšší cena, ale trvanlivější a pružnější), výborně odvádí pot, oboustranná letní a zimní úprava nebo antialergické vlastnosti přírodních materiálů. Skvěle se přizpůsobí křivkám těla.

Taštičkové matrace jsou díky vzdušnému jádru, které rychle vysychá, vhodné pro lidi, kteří se během spánku více potí.

Při koupi levnější varianty jsou pružiny v taštičkových matracích, které jsou pokryty polyuretanovou pěnou, méně trvanlivé.

Tuto matraci pořídíte od 1 790 Kč. 

Přejít do obchodu

Latexové matrace 

latexová matrace

Právě tato matrace nabídne vašemu tělu ideální ortopedické podmínky. Je proto vhodná zejména pro lidi, kteří trpí ranními bolestmi zad. Jejich výhodou je dlouhá životnost, odolnost proti plísním a bakteriím. 

Latexová matrace je ideální volbou pro alergiky a nemocné osoby

Svou měkkostí nemusí vyhovovat lidem, kteří mají raději tvrdší matrace. 

Tuto matraci pořídíte od 3 174 Kč. 

Přejít do obchodu

Lazyfoam matrace (líná pěna)

 

Tyto matrace dokonale mapují tvar lidského těla. Jejich doménou je měkkost a přizpůsobivost. A dokonce zabraňují vzniku proleženin. 

Matrace s línou pěnou jsou vhodné pro starší lidi, pro dlouhodobě ležící lidi a taktéž pro ty, kteří požadují vysoký komfort a pohodlí.

Matraci je nutné uložit na laťkový nebo lamelový rošt kvůli jejímu odvětrávání.

Tuto matraci pořídíte od 3 855 Kč. 

Přejít do obchodu

PUR pěnová matrace 

  

Nejlepší kompromis mezi kvalitou a cenou. Pružná, zdravotně nezávadná pěnová matrace, která je určená spíše pro menší zatížení.

PUR pěnová matrace se výborně hodí do dětských postelí nebo na příležitostné spaní.

Pod tuto matraci je vhodný lamelový rošt, jelikož pevný podklad snižuje její životnost.

Tuto matraci pořídíte od 1 150 Kč. 

Přejít do obchodu

Jak vybrat dětskou matraci

dětská matrace dětská matrace

Je pravda, že na trhu jsou k dostání dětské matrace za velice nízké peníze, ale co od nich také můžete očekávat? Je třeba si uvědomit, že dítě na matraci v prvních měsících života bude trávit většinu svého každodenního režimu. Proto se vyplatí do ní investovat a předejít tak komplikacím se zády již v útlém věku. Ideální matrace pro malé děti by neměla být ani moc měkká ani moc tvrdá, přičemž je velice důležité, aby plně podporovala dětskou páteř v jakékoliv poloze. 

Vhodný materiál do dětských postýlek je PUR pěna

Kvalitní dětskou matraci pořídíte od 904 Kč. 

Přejít do obchodu

Tvrdá nebo měkká matrace?

Tvrdá matrace je spíše vhodná pro lidi, kteří mají problémy s bolestmi zad, případně mají vyšší váhu. Vyvarujte se však příliš tvrdé matraci. Může ovlivňovat váš krevní oběh tím, že vyvíjí tlak na vaše ramena, lokty a kyčle. Tvrdou matraci poznáte tak, že cítíte bolest ve spodní části zad. 
Příliš měkká matrace není ideální vlbou pro vaší páteř, které neposkytuje dostatečnou oporu. Jestliže vás bolí záda v horní části, je to důsledkem používání příliš měkké matrace.

Jak poznat, která matrace je tak akorát, co se tvrdosti týká?

Velmi jednoduše. Položte se na matraci a ruku zasuňte pod spodní část zad. Pokud pod sebou máte dostek místa pro vložení otevřené ruky, pak je vše v pořádku a matrace je pravděpodobně vhodné tvrdosti. Jestliže ale máte místa příliš mnoho (příliš tvrdá matrace) nebo naopak žádné (příliš měkká matrace), není to dobře.

Životnost matrací

Životnost každého výrobku je přímo úměrná jeho kvalitě. Chcete-li tedy, aby vaše matrace vydržela co nejdéle, nebojte se koupit kvalitní výrobek. Vrátí se vám to nejen v podobě dlouhé životnosti matrace, ale především na vašem zdravotním a psychickém stavu, jelikož oba stavy jdou ruku v ruce se spokojeným spánkem.

Průměrná životnost matrací je 5-10 let. Pokud je však zatěžkávána nadměrnou vahou, pak se její životnost snižuje. A tím se také snižují její ortopedické vlastnosti.

Jak se o matraci starat

Takřka všechny matrace dnes nabízejí snímatelný a pratelný potah. Je proto dobré, když jej minimálně jednou za půl roku vyperete a matraci při té příležitosti necháte vyvětrat. Pokud by vaše matrace snímatelný potah neměla, kupte si matracový chránič, který jednoduše na matraci nasadíte a můžete ho kdykoliv vyprat.

Zhruba jednou za čtvrt roku byste měli matraci otočit. Díky tomu se odvětrává vlhkost a rozloží se tzv. únava materiálu. To vše má pozitivní vliv na životnost matrace.