Nejčastější chyby při krmení psa

Každý majitel chce pro svého psa to nejlepší. Svým miláčkům ovšem často škodíme a děláme to mnohdy i nevědomky. Pes přitom potřebuje pro svůj zdárný vývoj vyváženou stravu. Ta se skládá z podobných složek jako ta lidská, obsahuje vitamíny, bílkoviny a další užitečné látky. Které chyby při krmení psa nejčastěji děláme a jak má vypadat vhodný psí jídelníček?

I u psího jídelníčku zachovejte rozmanitost

V zásadě máte několik možností. Psovi můžete dávat konzervy, granule nebo domácí vařenou stravu. Výsledek by ale měl vždy obsahovat adekvátní poměr živin z hlediska plemene, stáří i celkové kondice pejska. Dbáme na vhodný poměr bílkovin, sacharidů, vitamínů, minerálů, ale také tuků.

Samozřejmě musíme respektovat i další faktory. Počítáme i s faktem, že psovi granule nemusejí chutnat a upřednostní třeba konzervy. Doma připravované krmení může ocenit, nicméně to klade nároky na čas i znalosti majitele, aby dokázal krmnou dávku nastavit správně. Chyby při krmení psa jsou tak častým prohřeškem neznalých páníčků. 

Dáváte mu své jídlo? Špatně děláte!

Kdo by odolal smutným psím očím, když váš miláček žebrá u stolu, že? Stop! Psa tímto způsobem naučíte loudit, což vás ve výsledku bude jen obtěžovat, protože si v klidu nesníte ani svačinu. Navíc si podryjete autoritu a vnesete do výchovy svého svěřence nevhodné návyky.

A do třetice: Pes si sice možná pochutná, nicméně ho lidskou stravou vyloženě ohrožujete na zdraví. Vážně mu může zdraví poškodit zejména koření, nebezpečná je taktéž čokoláda.

I kosti byste pro psa měli selektovat

Podle zastánců přirozeného způsobu krmení jsou kosti vhodné. Psům navíc chutnají. Veterináři proto radí nedávat alespoň kosti vařené a preferovat ty z mladých zvířat. Psovi můžete dopřát třeba kuřecí skelet, nicméně to v zásadě není složka stravy, která by mu mohla chybět, pokud ji nedostane. U těchto kostí nehrozí, že se rozštípnou do ostrých úlomků, které by se mohly zapíchnout do tlamy nebo trávicího traktu.

Překrmujete ho? Eliminujte chyby při krmení psa

Nadbytek krmení má pro psa úplně stejný efekt jako pro vás, když si příliš dopřejete. Bude obézní a časem začne trpět i dalšími zdravotními problémy. Nejčastěji psi trpí oběhovými a dýchacími problémy.

Pes by rozhodně neměl mít neomezený přístup k potravě. Postačí ho krmit jednou denně, dávku si odměřte, poradit by vám měl i váš veterinář, kolik je akorát. Jestliže všechno nesní do zhruba půl hodiny, misku mu zase vezměte a vraťte až ve stanovenou dobu. Dbejte na pravidelnost a krmte ho v určitou hodinu. A nezapomínejte na dostatek pohybu. Ovšem pozor, před venčením i po něm mu dopřejte alespoň půl hodiny „pohov“.

Respektujte jedinečnost svého psa

Krmení volte dle plemene, věku, fyzické kondice i zdravotního stavu. A to jak z hlediska množství, tak i co se týče složení. Zvýšené nároky na krmení mají štěňata v období růstu, březí a kojící feny i psi pracovní. V potaz musíme vzít případné alergie nebo přecitlivělost na určitou složku stravy. Častá je třeba alergie na bílkoviny obsažené v pšenici.