Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen – pozůstatek komunismu nebo pocta ženám, které bojovaly za svá volební práva?

Pro někoho důvod k oslavě, pro jiné pozůstatek komunismu. Mezinárodní den žen byl stanoven Organizací spojených národů a je uznávaný mezinárodně. Každoročně tento svátek připadne na 8. března. V České republice byl svátek v roce 1990 zrušen. Důvodem byl pád komunismu v roce předchozím a domněnka, že se jedná o komunistický svátek.  Nahrazen byl svátkem matek. Ne každá žena však může být matka, proto se MDŽ od roku 2004 opět objevuje v našich kalendářích. 

Mezinárodní den žen a jak celá idea vlastně vznikla? 

Mezinárodní den žen oslavuje spousta lidí, ale málokdo ví, proč se tento svátek vlastně slaví. V počátcích 20. století se jednalo o demonstrace za volební práva žen. Za tímto účelem se ženy scházely v jeden konkrétní den. Demonstrace byly nejdříve doménou USA, kde se 8. března 1908 konalo velké shromáždění za jejich volební práva. První oficiální oslava svátku žen se konala 28. února 1909. Následující rok německá socialistka Klára Zetkinová prosadila pořádání mezinárodního svátku. V tu dobu ještě bez konkrétního data. Od roku 1911 byl tento svátek poprvé slaven v Německu, Rakousku-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA. 

Pevné datum pro oslavu Mezinárodního dne žen bylo stanoveno až po první světové válce. Stalo se tak pod vlivem demonstrace v Petrohradě roku 1917. Od roku 1975, kdy byl tento svátek oficiálně uznán OSN, se slaví jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.  

 

Chcete udělat ženě radost koupí květiny, ale nemáte čas chodit do obchodu? Kupte kytku online. 

Cenově dostupné květiny Expresní dodání květin